Statuss:
Īstenošanā
IDF
Attēls
Līdzfinanse

Projekta nosaukums: 

Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda 2021.-2027. gada perioda projekts Nr.VP/IDF/2024/1 “Noziedzīgos nodarījumos cietušo personu - īpaši aizsargājamo cietušo (jo īpaši bērnu) atbalsta veicināšana kriminālprocesa ietvaros”.

Projekta mērķis:

Stiprināt kapacitātes spējas, kā arī aprīkot noziedzīgos nodarījumos cietušo nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo personu pratināšanas telpas, palīdzības veicināšana kriminālprocesā noziegumos cietušajiem un īpaši neaizsargātām personām (jo īpaši bērniem), lai nodrošinātu, ka tiek aizsargātas nepilngadīgo cietušo intereses.

Projektā paredzēta:

  • noziedzīgos nodarījumos cietušo nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo personu pratināšanas telpu aprīkošana ar tehniskajiem līdzekļiem skaņas un attēla ieraksta nodrošināšanai;
  • pārvietojamo skaņas un attēla ieraksta tehnisko līdzekļu iegāde Valsts policijas iecirkņiem, kuros nav iespējams izveidot speciālas noziedzīgos nodarījumos cietušo nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo personu pratināšanas telpas;
  • noziedzīgos nodarījumos cietušo nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo personu nopratināšanas metodisko materiālu izstrāde un apmācību organizēšana Valsts policijas amatpersonām.

Projektu īsteno: Valsts policija sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centru

Projekta īstenošanas periods: 01.05.2024. – 30.09.2026.

Projekta finansējums:  Kopējais finansējums  559 979 EUR, tai skaitā Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda finansējums 419 984 EUR apmērā un Valsts budžeta finansējums 139 995 EUR apmērā.

Kontaktpersona:

Liene Vida

tālr.: 67208761

e-pasts: liene.vida@ic.iem.gov.lv

 

Veiktas vairākas aktivitātes projektā par atbalstu noziedzīgos nodarījumos nepilngadīgajiem cietušajiem

Turpinot īstenot Iekšējās drošības fonda projektu Nr. VP/IDF/2024/1 “Noziedzīgos nodarījumos cietušo personu - īpaši aizsargājamo cietušo (jo īpaši bērnu) atbalsta veicināšana kriminālprocesa ietvaros”, Valsts policijas amatpersonas pēdējā pusgada laikā veikušas vairākas aktivitātes, lai rastu labākos risinājumus, kā aprīkot noziedzīgos nodarījumos cietušo nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo personu pratināšanas telpas, kā arī stiprinātu policijas kapacitātes spējas.
Piemēram, šī gada maijā un jūnijā Valsts policijas amatpersonas projekta ietvaros apmeklēja Bērnu aizsardzības centra starpinstitucionālās sadarbība programmas “Bērna māja” kolēģus un nevalstiskās organizācijas nodibinājuma centru “Dardedze”, lai iepazītos ar speciāli pielāgotām nepilngadīgo nopratināšanas telpām minētajās iestādēs un apzinātu labāko praksi.

Svarīgi izcelt, ka nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo cietušo nopratināšanas telpas tiek aprīkotas ar mērķi izveidot kriminālprocesa prasībām atbilstošus un nepilngadīgo vajadzībām un labākajām interesēm piemērotus risinājums, lai nepilngadīgajiem pirmstiesas izmeklēšanas laikā tiktu radīta droša un draudzīga vide, tādejādi mazinot nepilngadīgo psihisko un emocionālo traumēšanu.

Tāpat projekta īstenošanas laikā tika apzinātas problēmas saistībā ar Valsts policijas struktūrvienībās izveidotajām nepilngadīgo nopratināšanas telpām un veikta atsevišķu struktūrvienību speciāli pielāgoto nepilngadīgo nopratināšanas telpu pārbaude klātienē.
Savukārt 2024. gada jūlijā Valsts policijas projekta komanda, piedaloties sadarbības partnera – Iekšlietu ministrijas Informācijas centra – ekspertiem, tikās ar Tiesu administrācijas pārstāvjiem, lai iepazītos ar skaņu un attēlu ierakstu tehnisko nodrošinājumu tiesās, meklējot labākos risinājumus skaņas un attēlu ierakstu iekārtu iegādei Valsts policijas nepilngadīgo nopratināšanas telpu aprīkošanai.

Projektā arī īstenota vadlīniju un publikāciju izpēte par nepilngadīgo nopratināšanas telpu aprīkojumu dažādās Eiropas Savienības valstu tiesībaizsardzības iestādēs, kā arī veikta informācijas analīze. Tāpat būtiski izcelt, ka projektā uzsākta noziedzīgos nodarījumos cietušo nepilngadīgo un īpaši aizsargājamo personu nopratināšanas dažādu pieejamo metožu apzināšana un vērtēšana, kā arī nodibināti kontakti ar ārvalstu sadarbības partneriem pieredzes apmaiņai.
Apkopojot un izvērtējot iegūto informāciju, ir rasts labākais skaņas un attēlu ierakstu iekārtu risinājums nepilngadīgo nopratināšanas telpu aprīkošanai Valsts policijā, lai jau gada nogalē uzsāktu minēto iekārtu iepirkumu.


Projekta Nr. VP/IDF/2024/1 “Noziedzīgos nodarījumos cietušo personu - īpaši aizsargājamo cietušo (jo īpaši bērnu) atbalsta veicināšana kriminālprocesa ietvaros” kopējais finansējums ir 559 979 eiro, no tā Iekšējās drošības fonda finansējums – 419 984 eiro, bet Valsts budžeta finansējums  – 139 995 eiro. Tā īstenošanas termiņš ir no 01.05.2024. - 30.09.2026.

Valsts policijas amatpersonas, turpinot īstenot Iekšējās drošības fonda projektu Nr. VP/IDF/2024/1 “Noziedzīgos nodarījumos cietušo personu – īpaši aizsargājamo cietušo (jo īpaši bērnu) atbalsta veicināšana kriminālprocesa ietvaros”, šī gada aprīlī devās pieredzes apmaiņas vizītēs uz Franciju un Īriju. Šo vizīšu laikā tika gūts vērtīgs ieskats ārvalstu pieejā darbā ar nepilngadīgajiem cietušajiem, kā arī apzinātas efektīvākās prakses bērnu nopratināšanā kriminālprocesa ietvaros.

Laika posmā no 8. līdz 11. aprīlim Valsts policijas pārstāvji viesojās Francijā, kur apmeklēja Francijas Žandarmērijas apmācības centru, Iekšlietu ministrijas Centrālās policijas vienību, kā arī Versaļas reģiona policijas bērnu un ģimenes aizsardzības centru. Vizītes laikā tika iepazīta Francijas pieredze nepilngadīgo īpaši aizsargājamo cietušo nopratināšanā. Francijā šīs nopratināšanas veic speciāli apmācīti policijas darbinieki, kuri ir izgājuši specializētu mācību kursu. Nopratināšanas procesā iespējama arī psihologa iesaiste, viņš tiešsaistē vēro nopratināšanu un sniedz profesionālu atbalstu, izvērtējot bērna psiholoģisko stāvokli. Francijas policijas struktūrvienībās ir izveidotas īpašas telpas, kas piemērotas bērniem, tās ir vizuāli pielāgotas, drošas un aprīkotas ar skaņas un video ieraksta iekārtām. Policijas darbinieki, kas strādā ar bērniem, darbojas saskaņā ar skaidrām vadlīnijām, kuras tiek apgūtas apmācību procesā.

Savukārt no 27. līdz 30. aprīlim Valsts policijas amatpersonas devās uz Īriju, kur apmeklēja Dublinas policiju un Gardas koledžu Templmorā. Arī Īrijas pieredze apliecina, ka kvalitatīvai bērnu nopratināšanai nepieciešami speciāli sagatavoti darbinieki, proti, pratināšanu veic divi īpaši apmācīti policisti, kuri apguvuši specializētu kursu Gardas koledžā. Īrijā bērnu nopratināšanas telpas atrodas ārpus policijas iecirkņiem, tādējādi nodrošinot neitrālu un bērnam draudzīgu vidi. Arī šeit nopratināšanas tiek ierakstītas audio un video formātā, un darbs ar bērniem tiek veikts atbilstoši labās prakses vadlīnijām, kuras tiek apgūtas apmācību ietvaros.

Abās valstīs gūtā pieredze ir nozīmīgs ieguldījums Valsts policijas turpmākajā darbā. Vizīšu rezultātā iegūtā informācija tiek izmantota, lai izstrādātu vienotu pieeju un standartu bērnu nopratināšanas telpu izveidei Latvijas policijas struktūrvienībās. Jau šobrīd projekta eksperti strādā pie šī standarta izstrādes, savukārt sadarbības partneris Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs atkārtoti izsludinājis iepirkumu nepieciešamā tehniskā aprīkojuma iegādei un uzstādīšanai speciālajās nopratināšanas telpās. Tāpat tiek izstrādāts metodiskais materiāls policijas izmeklētājiem darbam ar nepilngadīgajiem cietušajiem un lieciniekiem kriminālprocesā.

Šī projekta mērķis ir stiprināt Valsts policijas kapacitāti un profesionālo kompetenci darbā ar īpaši aizsargājamiem cietušajiem, jo īpaši nepilngadīgajiem, nodrošinot viņiem atbilstošu un saudzējošu attieksmi visā kriminālprocesa gaitā.

Projekta Nr. VP/IDF/2024/1 “Noziedzīgos nodarījumos cietušo personu - īpaši aizsargājamo cietušo (jo īpaši bērnu) atbalsta veicināšana kriminālprocesa ietvaros” kopējais finansējums ir 559 979 eiro, no tā Iekšējās drošības fonda finansējums – 419 984 eiro, bet Valsts budžeta finansējums  – 139 995 eiro. Tā īstenošanas termiņš ir no 01.05.2024. - 30.09.2026.